מנגנון הגנה

מנגנון הגנה

כשאתה עומד בחזית החדשנות הטכנולוגית, כשאתה שואף להטמיע מודלים חדשים ויצירתיים בכל תחום - חשוב שהחזון החברתי שלך יגע בכל תחום בחברה שלך.

אז יש לכם מנגנון הגנה?

בראש ובראשונה ולפני הכל, אנחנו בטריא עושים הכל בכדי להגן על כספי המשקיעים שלנו. על הכסף שלכם.

ישנן שתי גישות למנגנוני ההגנה בחברות P2P בעולם:

  1. המנגנון הנפוץ - קרן בטחון, הוא הפשוט והנוח ביותר. מלווה הכניס סכום כסף להשקעה. מתוכו הוא מפריש אחוזים מסוימים מהכסף מיד עם ההפקדה לטובת הקרן. לדוגמא, אם השקעת 500,000 ש"ח, והחברה דורשת להפריש 2 אחוזים מהכסף לקרן בטחון, זה אומר שברגע שהפקדת את הכסף כבר הפרשת 10,000 ש"ח הצידה. כלומר, פחות כסף עובד בשבילך.
  2. הפיתוח של טריא - מנגנון הגנה. מודל ייחודי של טריא שהוא הראשון מסוגו בעולם.
    בבסיס המנגנון קיימת מערכת מורכבת וחכמה המשלבת טכנולוגיה ייחודית, מבנה פיננסי חכם, ואקטואריה מתקדמת.

הרעיון המרכזי במנגנון הוא שקיפות והגינות כך שיגן מצד אחד על כספי המלווים ומצד שני לא יהפוך למקור רווח נוסף לטריא. באמצעות מנגנון ההגנה הזו יצרנו את העלות המינימלית האפשרית למשקיע תמורת הסיכון הנמוך ביותר הקיים לכסף שלך.

אז בטח תגידו שזה נשמע מעולה כל המילים הגבוהות האלה. אבל מה זה באמת אומר?

זה אומר שאם השקעת 500,000 ש"ח (מהדוגמא הקודמת) העלות שלך למנגנון ההגנה של טריא יכול להסתכם בכמה עשרות או מאות שקלים בודדים (במקום אלפי ש"ח).

איך זה יכול להיות?! איפה הקומבינה?

אין קומבינה. אנחנו בטריא החלטנו שלמרות שיותר פשוט, קל וזול לנו להשתמש במודל של קרן בטחון רגילה אנחנו חושבים שזו האחריות שלנו להתאמץ יותר. אז הכנסנו לחדר גדול את כל האנשים החכמים שעובדים בחברה ואמרנו להם לבנות את המודל המדויק ביותר, הבטוח ביותר אך גם ההגון והמשתלם ביותר ללקוחות שלנו בטריא.

אז איך זה עובד?

נחזור שוב להשקעה המקורית (500,000 ש"ח). בקרן בטחון רגילה צריך להפריש 10,000 ש"ח ברגע ההפקדה. בטריא צריך לשלם רק על הלוואות מסוימות שבהן החשיפה גבוהה מדי (מעל 0.5% מסך התיק של המלווה). כלומר, אם יש השקעה שלא מפוזרת לכמות מספיק גדולה של הלוואות קטנות או שבהלוואה אחת הושקע סכום של מעל חצי אחוז מכל התיק של המלווה (במקרה הזה 2500 ש"ח) – זו, מבחינת טריא, הלוואה עם חשיפה גבוהה מדי.

ואז?

בזמן שהמערכת של טריא מפצלת את ההשקעות של המלווה (לדוגמא לוקחת הלוואה אחת של 400 ש"ח ומפצלת אותה לארבע הלוואות קטנות של 100 ש"ח כל אחת) רק על הזמן בו יש למשקיע ורק בגין אותה הלוואה בסיכון המלווה מפריש סכום למנגנון ההגנה. בצורה כזו, אם למלווה יש הלוואה אחת בתיק עם חשיפה גבוהה מדי (כלומר הלוואה בה המלווה מושקע מעל 0.5% משווי התיק שלו) ולקח לה ארבעה ימים להתפצל להלוואות נוספות המלווה מפריש למנגנון ההגנה רק על ההלוואה הזו ורק לתקופה עם הסיכון העודף. ואז במקום עלות של 10,000 ש"ח לקרן בטחון, בטריא המשקיע יצטרך להפריש כמה עשרות שקלים בודדות על הלוואות רק בזמן שהן בסיכון. כמובן שאת התשלום בגין מנגנון ההגנה לכספו, תנכה טריא בזמן קבלת ההחזרים למלווה.

ומה קורה במקרה של פיגור בתשלום?

במקרה של פיגור בהלוואה והשקעת המלווה בחשיפה גבוהה מדי (מעל חצי אחוז מהתיק של המלווה) בחלוף 60 ימים מנגנון ההגנה שואב את החשיפה העודפת (שוב, חשיפה של מעל 0.5%) מהמלווה וממשיך בגביית החוב. אם הלוואה לא בחשיפה גבוהה מדי – אז אין בעיה. המלווה כמעט ולא חשוף.

ואיך אתם קוראים למגנון הזה?

מוכנים? קוראים לו... SAFE-200 (השקענו את כל המאמץ בטכנולוגיה ולא בקופירייטינג). SAFE-200 עומד כנגד פיזור אופטימלי של כל תיק ל-200 הלוואות ובכך יצירת חשיפה מקסימלית של 0.5% לכל הלוואה.

אז מה הסיפור החדש הזה עם SAFE-500?

 למרות שאמרנו שמנגנון ההגנה SAFE-200 יעלה כסף גילינו שאין צורך. ראינו שהמנגנון ההגנה עובד נהדר. שכספי המלווים עובדים בצורה מהירה ומשיאים להם תשואות ושהצורך בו לאט הולך ומתייתר כפי שצפינו (ושימו לב שגם החיתום עובד ומעט הפיגורים שיש במערכת של טריא, ברובם המכריע המערכת שיקפה היטב את הסיכון והם בדירוג BB), ולאחר ניתוח של המערכת עם ניהול הסיכונים הבנו שבמסלול שבו אנו צועדים כרגע הצלחנו במשימה שלשמה השקענו משאבים רבים. המלווים הרוויחו יותר כסף, חסכנו כסף רב למלווים עם מנגנון יעיל וחכם, הצורך במנגנון אט-אט מתייתר והמלווים יצרו ושמרו את התשואות לעצמם. ואז הבנו שלא צריך לעצור כאן. אפשר לשדרג את המנגנון שכבר הוכח שהוא יעיל ואפקטיבי מבלי לפגוע במערכת, במלווים ובלווים. הבנו שאם נשדרג את המערכת נייצר הגנה טובה אפילו יותר ממה שהתאפשר עד כה על כספי המלווים. על כספיכם.

וכך נולד מנגנון הגנה חדש – מנגנון ההגנה SAFE-500. מנגנון ההגנה SAFE-500 הוא המנגנון החדש שישמור על כספי המלווים, שיבחרו לשלם בעבורו, בצורה חדשה. SAFE-500 יאפשר להגן על תיק של מלווה מהרגע שתיקו לא פוזר על לפחות 500 הלוואות קטנות עם רמת חשיפה בהלוואה מסויימת של 0.2% מהתיק (במקום 0.5% שהיה עד עכשיו).

וכמה עולה התענוג הזה?

מנגנון “SAFE-200” פעיל ללא עלות וימשיך להשאר ללא עלות לכל המלווים בטריא שיהנו מההגנה שלו בחינם. מנגנון ההגנה SAFE-500 הוא שכבה נוספת של הגנה שמלווה שיבחר ליהנות ממנו יוכל לבחור זאת בעלות סמלית מהסיבה שציינו מקודם ולפי טבלת העלויות שתופיע בעמוד ריביות ועמלות. כמובן, שהעקרון של טריא לחיוב רק בגין חשיפה ולא על כל התיק ימשיך להשמר באדיקות לטובתכם.

ונקודה חשובה אחרונה לגבי העלות של SAFE-500: העלות הצפויה של מנגנון SAFE-500 לא תצא בשום אופן מכיסכם. הרעיון בהפרשה למנגנון שהיא נעשית רק מהרווח שמתקבל בתיק ורק בגין ההלוואות הספציפיות שבהן חשיפה חריגה כדי שהרווח יהיה כולו שלכם.

לפירוט עלויות השימוש בקרן SAFE-500 בעמוד עמלות וריביות.